Publikujeme - Alterstudio.cz
2542
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-2542,page-parent,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive

Publikujeme

zahrady u starých domů a chalup

V roce 2017 jsme pro časopis Zahrádkář připravili nový seriál návrhů zahrad a okolí starých domů a chalup. Budeme se věnovat zahradám u venkovských chalup a stavení, ale i zahradám u starších a starých městských domů. Navštívíme třeba pražský Spořilov nebo zkusíme navrhnout zahradu u secesní vilky na malém městě. Zaměříme se i na předzahrádky, které ovlivňují nejen dojem z domu, ale i vzhled návsí a náměstí. Zmiňovat budeme i kvality a nedostatky domů, k nimž budeme zahrady vymýšlet – neboť jak známo – zahrada a dům tvoří prostředí pro život společně.

zahrady u starých domů a chalup
zahrady v satelitu

zahrada v satelitu

Od listopadu 2015 můžete sledovat náš nový seriál Zahrada v satelitu (časopis Zahrádkář). Prvních několik dílů věnujeme popisu stávající situace v satelitech – veřejné plochy, umístění domů na pozemcích, rostlinný sortiment, materiály a práce s prostorem. Seriál bude pokračovat návrhy zahrad na pozemcích satelitních osad nebo jim podobným. Prostřednictvím seriálu bychom rádi ukázali možné cesty při zakládání nových zahrad.

Návrhy zahrad pro zahrádkové osady

V roce 2014 až 2015 jsme publikovali seriál na podporu zahrádkových osad. Seriál prostřednictví návrhů zahrádek představoval různé možnosti využití malých pozemků (nejen) v zahrádkových osadách. Z devítidílného seriálu, který vycházel v časopise Zahrádkář, přinášíme několik ukázek:

růžová zahrádka, květnatá zahrádka, zahrada v sadu, tajná zahrádka

zahrádky v osadách
napsali o nás

napsali o nás

Zahradní stavby a mobiliář

Člověkem vybudované prvky na sebe v přírodním nebo přírodně působícím prostředí vždy poutají největší pozornost. V krajině jsou to domy, církevní stavby apod., v zahradě pak kromě domu zahradní stavby a mobiliář (vybavení). S vědomím toho, že působí výrazně, bychom je také měli vybírat a umisťovat.

To, jak dominantně mohou tyto prvky působit, je dobře patrné na příkladu dvou častých zástupců – trampolín a sušáků na prádlo. Umístit trampolínu na fotografii tak, aby svým vzezřením neobtěžovala i majitele okolních zahrad, je poměrně obtížné.

Více.

zahradní stavby a mobiliář
travnatá cesta

cesty a zpevněné plochy

Hlavními a nejrozsáhlejšími plochami v zahradě jsou plochy zelené – trávníky, místa výsadeb dřevin a trvalkových záhonů. Většina zahrad se však neobejde bez ploch nevegetačních. Ty společně s linií trávníků a výsadeb dodávají zahradě hlavní horizontální tvary. I zpevněné plochy (s různou pevností, použitými materiály a technologiemi) je možné řešit tak, že nebudou pouze součástí funkční, ale i estetickou, která bude vytvářet v zahradě platný výtvarný efekt.

Více.

ploty

Ploty – dobu kamennou, dobu dřevěnou a dobu železnou v současnosti střídá doba plastová. Materiály dob minulých naštěstí nezůstávají zapomenuty, i když jejich využití má mnoho novodobých, někdy svérázných podob.

Plot může působivě zarámovat zdařilé dílo – harmonický celek zahrady a domu. Je třeba ho tedy nevnímat jen jako nutnou bariéru před okolím, ale jako prvek s estetickou kvalitou a jako součást celku.

Více.

ploty
o zahradách

O zahradách

Tvorba zahrady je především otázkou osobního vkusu. To, co se jednomu jeví jako krásné, vnímá jiný jako nevkusné. To, co další považuje za čisté a elegantní, zdá se jinému nudné. Stává se, že pohled nám navíc zastře úsilí, které jsme při budování zahrady vynaložili, nebo finance, které jsme zaplatili zahradnické firmě. Pokusíme se vám poskytnout další pohled na věc, ten náš. I ten je samozřejmě podložen naším osobním vkusem. Pokud poskytne někomu z Vás pohled nový, někdy snad i inspirující, splní náš seriál o tvorbě zahrad svůj účel.

Více,

proměny krajiny

Změny v krajině v průběhu roku ve fotografiích

Krása českých a moravských krajnic

kvetoucí krajnice