Ukázková zahrada - Alterstudio.cz
18917
page-template-default,page,page-id-18917,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,no_animation_on_touch,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Ukázková zahrada

přírodní-venkovská-zahrada-1a-Alterstudio12Ukázkovou přírodní zahradu v obci Višňová v Jižních Čechách je možné navštívit po předchozí domluvě. Rádi vás po zahradě provedeme, necháme vás v zahradě v klidu posedět a v případě zájmu rádi vysvětlíme principy, na kterých přírodní zahrady fungují. Navštívit můžete i náš projekční ateliér.

Přírodní zahrady jsou širší veřejností vnímány jako „alternativní“ zarostlé džungle milovníků smaženého lupení. Ve skutečnosti může přírodní zahrada vypadat jako vaše zahrada, zahrada vašich sousedů, zámecká zahrada, venkovská zahrádka nebo ultra moderní zahrada… Princip nespočívá v tom, že vše ponecháme pouze svému osudu, ale v tom, že utváříme zahradu tak, že je následně schopná fungovat bez neustálých zásahů a chemických přípravků, její části se svým životem blíží přírodním společenstvům. Založení takové zahrady předpokládá především znalost rostlinného sortimentu a jeho nároky.

Zahrady, které navrhujeme pro naše zákazníky mohou, ale nemusí, fungovat na principu přírodních zahrad. Zabýváme se i navrhováním běžných konvenčních zahrad, kde lze využívat chemické přípravky.

Zahradu vesnického stavení v Jižních Čechách jsme začali zakládat v roce 2004. Cílem bylo vybudovat harmonický komplex domu a zahrady – tradičně rozdělené na předzahrádku, dvůr a záhumenní zahradu. Předzahrádka je založena jako tradiční venkovská (oplocená plaňkovými plotem, s ovocným stromem a kvetoucími trvalkami). Trojúhelníkový dvůr stavení je zatravněný. Trávník lemují trvalkové záhony, kamenná zápraží a zídky. Ve dvoře je nově založená štěpnice s tradičními i netradičními ovocnými stromy (jabloň, kdouloň, mišpule, hrušeň, třešeň). V záhumenní zahradě za stavením byl založen v roce 2008 malý sad z vysokokmenných jabloní starých odrůd. Nacházejí se zde i vyvýšené zeleninové záhony. Boční část zahrady je od sousední parcely oddělena volně rostoucím živým plotem z různých domácích i okrasných keřů (kaliny, svídy, dříny, šeříky, pustoryly, tavoly, tavolníky apod.). Na zahradu navazuje louka s prosekávanými cestami.

Postupem času jsem si ověřili, že naše zahrada je schopna fungovat bez našich velkých zásahů a časově náročné údržby. Keře v živém plotě se spojily, trvalkové záhony jsou zapojené, stromy dobře rostou a začínají plodit. Pravidelnou a nutnou činností je tedy pouze sekání trávníku (jednou za 2-3 týdny). Ostatním činnostem na zahradě se věnujeme jen, když máme chuť a čas.

Minimální používání chemie na naší zahradě nás vedlo k myšlence pokusit se nahradit i toto minimum přípravky k přírodě šetrnými. V roce 2012 jsem se připojili k projektu Přírodní zahrady a v témže roce byla naše zahrada zařazena mezi Ukázkové přírodní zahrady.