Ukázková zahrada - Alterstudio.cz
18917
page-template-default,page,page-id-18917,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.2,vc_responsive

Ukázková zahrada

přírodní-venkovská-zahrada-1a-Alterstudio12Ukázkovou přírodní zahradu v obci Višňová v Jižních Čechách je možné navštívit především během akce Víkend otevřených zahrad, kdy vás rádi po naší zahradě provedeme a necháme vás si ji v klidu užít. Navštívit můžete i náš projekční ateliér.

Zahradu u vesnického stavení v Jižních Čechách jsme začali zakládat v roce 2004. Cílem bylo vybudovat harmonický komplex domu a zahrady – tradičně rozdělené na předzahrádku, dvůr a záhumenní zahradu. Předzahrádka je založena jako tradiční venkovská (oplocená plaňkovými plotem, s ovocným stromem a kvetoucími trvalkami). Trojúhelníkový dvůr stavení je zatravněný. Trávník lemují trvalkové záhony, kamenná zápraží a zídky. Ve dvoře je nově založená štěpnice s tradičními i netradičními ovocnými stromy (jabloň, kdouloň, mišpule, hrušeň, třešeň). V záhumenní zahradě za stavením byl založen v roce 2008 malý sad z vysokokmenných jabloní starých odrůd. Nacházejí se zde i vyvýšené zeleninové záhony. Boční část zahrady je od sousední parcely oddělena volně rostoucím živým plotem z různých domácích i okrasných keřů (kaliny, svídy, dříny, šeříky, pustoryly, tavoly, tavolníky apod.). Na zahradu navazuje louka s prosekávanými cestami, i zde jsme založili malý ovocný sad.

Postupem času jsem si ověřili, že naše zahrada je schopna fungovat bez našich velkých zásahů a časově náročné údržby. Keře v živém plotě se spojily, trvalkové záhony jsou zapojené, stromy dobře rostou a začínají plodit. Pravidelnou a nutnou činností je tedy pouze sekání trávníku (jednou za 2-3 týdny). Ostatním činnostem na zahradě se věnujeme, když máme chuť a čas. Což je ovšem poměrně často :).

V roce 2012 jsem se připojili k projektu Přírodní zahrady a v témže roce byla naše zahrada zařazena mezi Ukázkové přírodní zahrady. Snažíme se tedy zahradničit co nejšetrněji k přírodě, která má ve venkovských zahradách své místo přirozeně a tradičně.